2014’te Yaklaşık 50 milyon Porsiyon Yemek Sipariş Edildi

Sosyal Radar 29 Aralık 2014

2014’te yaklaşık 50 milyon porsiyon yemek siparişi alan Yemeksepeti, bu yıl da Türkiye’nin yemek alışkanlıklarına ışık tutan bir inceleme gerçekleştirdi. 3,2 milyon üyenin istatistikleri ile hazırlanan çalışmaya göre burger ve kebap birbirine çok yakın oranlarla en çok tercih edilen ilk 2 ürün oldu. Seveni en hızlı artan ürün tüm Türkiye’de satışını 2,5 kat arttıran suşi; İstanbul dışındaki illerde en hızlı büyüyen yemek ise payını 7 kat artıran noodle olarak belirlendi.

Yemeksepeti_Infografik

24.12.2014, İstanbul

Yemeksepeti’nden 2014 yılı boyunca yaklaşık 50 milyon porsiyon yemek, 12 bin restoranda hazırlanarak 3 milyon farklı adrese gönderildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen bu yemek siparişlerini inceleyen Yemeksepeti’nin araştırması yemek alışkanlıklarımızla ilgili yeni eğilimleri, asla vazgeçemediklerimizi ve diğer ilginç detayları ortaya koyuyor.

Burger kebaba karşı

Türkiye geneli istatistiklerine bakıldığı zaman en çok sipariş edilen iki ürün burger ve kebap oldu. Çok yakın oranlarda sipariş alan bu iki ürün arasında gün içindeki zaman dilimlerine bakılınca ilginç detaylar fark edildi. Öğle saatlerinde kebap daha fazla tercih edilirken, gece geç saatlerde burger kebabın önüne geçti.

Kahvaltı saatlerinde ise çok acıkan 50 bin kişi burger, 35 bin kişi de kebap sipariş etti. Yemeksepeti’nde bulunan 266 bin 816 ürün alternatifi arasında burger ve kebabı takiben en çok sipariş alan ürünler ise sırasıyla pizza, lahmacun, tavuk, tatlı, sandviç, pide, tost ve çorba oldu.

Yılın modası suşi ile noodle

Bu yıl Türkiye’de Uzakdoğu mutfağına merak arttı. Popülaritesini en çok artıran ürün, geçen yıla göre 2,5 kat daha çok sipariş edilen suşi oldu. Noodle ise İstanbul harici illerde sipariş oranını 7 kat arttırdı.

Türkiye güne daha zinde başlıyor

Geçen seneki oranlara göre yüksek artış gösteren diğer bir ürün ise kahvaltılıklar oldu. 2013’e göre bu sene kahvaltı siparişleri yüzde 60 oranında artış gösterdi.

Şampiyon kullanıcıdan her gün 4 sipariş

Yemeksepeti’nin en aktif kullanıcısı İstanbul’da yaşıyor ve Yemeksepeti istatistiklerine göre bir yılda tam 1603 sipariş verdi. İkinci en aktif kullanıcı yine İstanbul’dandı ve sipariş sayısı 1191 idi. Üçüncülüğü ise Eskişehir’den bir kullanıcı 1019 siparişle aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum “2014’te Yaklaşık 50 milyon Porsiyon Yemek Sipariş Edildi”

  1. ekonomik takvim

    eskiden olsa herkes yok artık derdi fakat günümüzde ekmek , su nasıl bir ihtiyaçsa internette o hale geldi. Muhteşem bir sayı ve her sene katlanarak artacağı kesin.

    Cevapla
  2. Alsana Haber

    ilerleyen teknoloji sayesinde her şey gün geçtikçe daha da kolaylaşıyor. bence şu an ki kullandığımız teknolojiye göre sayı az. ama zamanla bunlar sayılamayacak seviyeye ulaşacaktır.

    Cevapla

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.