Alan Adı Seçerken Es Geçilmemesi Gereken 5 Unsur

Sosyal Radar 18 Ağustos 2014

İnternet üzerine yapılan aramalarda sizin yada firmanızın kolayca bulunması ve akılda kalıcı olması için satın alacağınız alan adı çok önemlidir.Alan adınız yapacağınız işin ciddiyetini gösterir.Satın alacağınız alan adı sizi veya firmanızı  yansıtmalıdır. Alan adı satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

Alan Adı Seçerken Es Geçilmemesi Gereken 5 Unsur

1.Anahtar kelimeler

Alan adınız için, akılda kalıcı,anlamlı olabildiğince kısa ,kolay okunabilir olan 6-7 tane anahtar kelime seçmelisiniz.Seçtiğiniz bu kelimeleri bir yerlere not etmelisiniz.

2.Alan adının yazımı

Etkili bir alana adı isteyenler için  kolay anlaşılabilir kelimeler seçmeniz gerekir.Böylece sitenize ulaşmak isteyen web kullanıcıları, yaptıkları aramalarda sizleri rahatlıkla bulabilirler.

3.Alan adı tescili ve tescil süresi

Alan adı alırken  dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlardan birisi de alan adının süresidir.Çünkü uzun süreli tescil edilmiş alan adları arama motorları için büyük önem taşır.Alan adınızı güvendiğiniz firmalardan almaya dikkat emeniz gerekir.

4.Telif hakkı ihlalinden kaçınmalısınız

Alan adı alırken en çok yapılan hatalardan biridir.Telif hakkı ihlali yapmanız kuracağınız firmayı kuramadan kapanmasına ayrıca hukuken başınızın ağrımasına neden olur.

5.Alan Adının Uzunluğu

Alan adınızı seçerken kısa, akılda kolayca tutulabilecek ve aynı zamanda yaptığınız işi yansıtacak kelimeler seçmelisiniz.Alan adlarınızda kısaltmalara yer vermemeye çalışın.Alan adınızın kısa olması arama motorlarında kolayca bulunmanızı sağlar.

Sizde Alan Adı Seçerken Es Geçilmemesi Gereken unsurları bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum “Alan Adı Seçerken Es Geçilmemesi Gereken 5 Unsur”

  1. reklam videoları

    Oldukça saglam bilgiler verilmiş fakat ben her zaman seçerken dikkat edecegim şey bu domaini marka olarakmı yoksa hit yapmak içinmi alıyorum diye düşünür marka ise akılda kalıcı birşeyler ararım, hit için ise rasgele googlede en fazla aranan kelimelere göre domain alırım..

    Cevapla
  2. sohbet

    Çoğu insan alan adı alırken nelere dikkat edeceği konusunda bir fikir sahibi değil, bu makalede alan adının alımı sonrası ve kelimeleri bizzat teker teker izah edilmiştir. güzel bir makale olmuş emeğinize sağlık.

    Cevapla

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.