Alerji Tanısı

Sosyal Radar 20 Mart 2014

Alerji türleri içerisinde en yaygınlarından biri olan ilaç alerjisi; bazı ilaçlara karşı gelişen beklenmedik reaksiyonlara verilen addır. Bu ilaçlar; antibiyotik, ağrı kesici, lokal ve genel anestezi ilaçları, radyolojide kullanılan radyon kontrast maddeler ve benzeri olarak isimlendirilebilir.

Bağışıklık sisteminin ilaçlara karşı verdiği istenmeyen reaksiyonlar sonucunda kullanılan ilaçların bırakılması ve yerine alternatif bir tedavinin başlatılması söz konusu olabilir. İlaca karşı duyarlı olmak yaşam kalitesini azaltıcı bir rol oynamaktadır. Bu hem hastayı hem de yakınları psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. İlaç alerjisi teşhisi koyulmadan alternatif tedavilerin uygulanması oldukça yanlıştır. Çünkü hastalığın tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir veya sürecini uzatabilir. Bu nedenle ilaç alerjisi tanısının test yapılarak uzmanlar tarafından koyulması gerekmektedir. Özellikle çocuklara koyulacak tanılara ve alternatif tedavi yöntemlerine çocuk alerji uzmanlarının karar vermesi hayati önem taşımaktadır.

Skin prick allergy test

İlaç alerjisinin belirtileri kendini farklı şekillerde gösterebilir. Bu belirtiler sadece ateş olabileceği gibi, ciltte dökülme, eklem ağrısı, lenf bezlerinde şişme de olabilir. Vücudun ilaca verdiği tepkiler ilaç alınmaya başlandıktan iki veya altı gün içerisinde ortaya çıkmaya başlar. Ciddi ilaç alerjilerinde ise nefes sıkışması, kramp girmesi,  karın ağrısı, tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler kendini gösterebilir. Bu belirtiler alerjik şoka neden olarak ölümle sonlanabilir.

Genetik yatkınlık, yaş, cinsiyet, ilacın alınma yöntemi, ilaçların özellikleri, ilacın verilme süresi gibi özellikler ilaç alerjisi riski taşıyan kişileri belirlemede önemli rol oynar.

Çocukların ilaca karşı duyarlı olup olmadığını anlamak için en önemli bilgi ailelerden sağlanır. Bu nedenle ailenin çocuğa verilen ilaçlar, verilme süreleri ve ilaca karşı verdiği tepkileri ayrıntılı bir şekilde doktora anlatması oldukça önemlidir.

Çocuğun muayenesinde en önemli bilgiler deriden elde edilmektedir. Deride sürekli kaşıntı ve döküntü alerjik bir reaksiyon göstergesidir. Derideki belirtiler en geç üç hafta içinde kendini gösterir ve genellikle gövde etrafında görülür.

Çocuklarda alerji testi bir yaşından sonra yapılabilmektedir. Alerji testi için doğru zaman ise alerji düzeldikten sonra bir veya bir buçuk ay içerisinde yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum “Alerji Tanısı”

  1. tekirdağ

    twitter kullanıcıları için üzücü bir haber Dns değiştirerekte girilmiyor artık ip bazlı engelleme yapılmış 🙁

    Cevapla
  2. Çeşit Haber

    Polen alerjim var ve çözümü yok. Her sene Mayıs Haziran aylarında bu sıkıntıyı çekiyorum. Doktor güçlü bir bünyeyle çözebilirsin diyor lakin o da faydasız. Eczaneden 5 liraya aldığım cirrus isimli ilaç derdime derman oldu. İki gün arayla yatmadan önce bir tane içiyorum 48 saat idere ediyor beni. Bu saatler arasında ne boğazımda kaşıntı,ne göz yaşı ve göz yanlarındaki kaşıntı, ne burun akıntısı, ne de hapşuruk…Hepsinden 48 saat uzaklaştırıyor bir ilaç..Böyle bir sıkıntınız varsa araştırın ve kullanın derim arkadaşlar…

    Cevapla

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.