btk nitelikli vatandaş

BTK’dan, ‘Nitelikli Dijital Vatandaş’ Olmanın Kuralları

Sosyal Radar 06 Eylül 2017

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan açıklamada, interneti doğru ve etik kullanan her kullanıcının nitelikli bir “dijital vatandaş” olduğu belirtildi.

Tüm ajanslara gönderdiği basın bülteni ile interneti doğru, etkili ve etik kullanma becerisinin, kişinin nitelikli “dijital vatandaş” olduğunun bir kanıtı olduğunun altını çizdi.

BTK’nın tanımladığı “iyi bir dijital vatandaş” olmanın kuralları

“İlk olarak internete her an erişebilme ve arama motorlarını etkin kullanabilme imkanına sahip olmalısınız. İnternette bulduğumuz her bilgiye eleştirel bir gözle bakmalı ve en az 3 kaynaktan kontrol etmelisiniz. İnternette alışveriş yapma ve bankacılık hizmetlerinden yararlanma konusunda yeterli bilgiye sahip olup olmadığınızı bilmelisiniz. Bilgiye ulaştığınız veya gezindiğiniz siteleri iyi tanımalısınız. En önemli kural şudur; gerçek hayatta yapmayacağınız hiçbir şeyi, internetteyken de yapmayın.”

BTK’nın nitelikli dijital vatandaş tarifine göre, kullanıcıların hırsız durumuna düşmemek için faydalandıkları ve paylaştıkları her bilginin kaynağının mutlaka belirtiliyor olmasın da önemi var. Bülten, dijital araçlardan faydalanırken ahlaki ve doğru kararlar almanın önemine dikkat çekiyor, başkalarına zarar vermekten kaçınılması gerektiğinin de altını çiziyor.

BTK son olarak bülteninde, “Beyaz bir kağıda mürekkepli kalem ile yazdığınız yazıyı kolayca silebilir misiniz? Tıpkı bunun gibi internette yaptığınız her paylaşım ardınızda silinmez izler bırakacaktır” örneğini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.