Bump Şarj Tekniği İle Batarya Ömrünü 2’ye Katlayın

Sosyal Radar 03 Mart 2014

Cihazlarının batarya ömründen memnuniyetsizlik duyanlar yapacakları bazı işlemlerle batarya ömürlerini ikiye katlayabilir ve cihazlarından daha fazla verim alabilirler. Şunu hatırlatmak isteriz ki bu ip ucu resmi olarak HTC temsilcileri tarafından yayınlanmıştır. HTC tarafından daha önce batarya ömrü ile ilgili yayınlanmış herhangi bir bilgi bulunmuyor. HTC bunu daha çok şimdiye kadar cihaz yazılımlarında iyileştirmeler yaparak sağlamıştı. Fakat HTC firmasının bu tavsiyeleri ile ciddi bir performans artışı göreceksiniz. Birazdan aşağıda adım adım vereceğimiz ip uclarının cihazınıza herhangi bir zarar vermeyeceğini aklınızın bir köşesine şimdiden yazın. Aşağıdaki teknik bump charge olarak bilinen ve bataryayı tam olarak şarj etmemizi sağlayan bir tekniktir. Son kullanıcı tarafından kullanılan 3G/4G gibi tüm veri türleri çok fazla batarya tüketen işlemlerdir. Hatta  Sprint adındaki bir firma bu nedenle 4G ağ teknolojisinin daha az enerji kullanmasını sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyor. Belirtmek istediğim başka bir nokta da aşağıda bahsedeceğimiz işlemler  Samsung, HTC, Motorola, LG gibi bir çok android telefon kullanıcı tarafından rahatlıkla ve sorunsuzca uygulanabilir.

android-batarya-omruBatarya Şarj Kapasitesini Arttıracak Adımlar:

  • WiFi, GPS, Bluetooth ve ekran parlaklık ayarları bataryamızı en çok zorlayan etkenlerin başında gelirler. Çoğumuz bu özellikleri sadece ihtiyacımız olduğunda açıp kullanıyoruz. Batarya gibi basit bir donanım yüzünden telefonumuzun özelliklerini tam anlamıyla kullanamamak gibi bir durum içerisindeyiz açıkcası. Özellikle batarya minimum seviyeye geldiğinde, şarj edecek bir yer bulana kadar tüm özelliklerini kapatıyoruz, tabiri caizse elimizdeki telefonun Nokia 3310’dan farkı kalmıyor. Şöyle bir durum da söz konusu; cihazınız %100 dolu görünüyor fakat, aslında içinde olan enerji miktarı o kadar değil. HTC’nin tavsiyesi burada devreye giriyor. Aşağıdaki kısa adımlarda yapabileceğiniz işlemler bump charge olarak bilinmektedir;
  1. Android telefonunuzu açın ve şarja takın. Batarja şarj olurken led ışığı koyu turuncu olarak görülecektir.
  2. Batarya şarj gösterge ledi tamamen koyu yeşil olana kadar bekleyin.
  3. Telefonu şarjdan çıkartın, cihazı tamamen kapatın.
  4. Cihazınız tamamen kapandıktan sonra, kapalı haldeyken tekrar şarja takın.
  5. Cihazı şarja taktıktan sonra şarj ışığı yine turuncu görünecek, yani telefon şarj oluyor.
  6. Cihaz kapalı haldeyken led ışık yeşil olana kadar bekleyin.Tamamen yeşil olunca cihazınızı tekrar açın.
  7. Cihaz açıldıktan sonra tekrar şarja bağlayın. Şarj ledinin tekrar turuncu olduğunu göreceksiniz.
  8. Bu işlemleri ciahzınızın batarya ledi hep yeşil yanana kadar tekrarlayın.(4-5 defa).
  9. Bu işlemler sonrasında batarya ömrünün 2 kata kadar çıkacağını HTC resmi olarak kullanıcılarına bir ip ucu olarak duyurmuş.

Eğer güne %100 dolu bir bataryayla başlamak istiyorsanız bu adımları her şarjda denemeniz gerekecektir. Android telefonları şarja taktığınızda hemen dolarlar, ya da şarjı %50ye mi geldi, kapatın açın batarya miktarının arttığını göreceksiniz. Batarya göstergesi bize her zaman doğru bilgileri vermiyor olabilir.

Not : Resmi olarak yayınlanması ise şöyle olmuştur, bu bilgiyi HTC temsilcilerinden biri bir çok kullanıcı tarafından denenmiş ve test edilmiş bu işlem sayesinde batarya şarj kapasitesinin, dolayısıyla kullanma ömrünün de artacağını duyurmuş.

HTC yetkilileri  bu adımları izlemeniz durumunda  bataryanızdan maksimum performansı alabileceğinizi, hatta çok sık kullanımlarda bile 10 saate kadar, internet, oyun, müzik gibi uygulamalarla dahi, kullanım ömrü olabileceği bilgisi vermeişlerdir. Fakat bunun kullanıcıdan kullanıcıya göre değişiklik gösterebileceğini de unutmamak gerekiyor. Eğer yazımızı okuyup bu işlemleri uygulayanlar olursa bize yorumlarında işlemlerden ne kadar verim aldıklarını belirtirlerse memnun olacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum “Bump Şarj Tekniği İle Batarya Ömrünü 2’ye Katlayın”

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.