Görme Engelli Kullanıcı CAPTCHA Kullanımına Dava Açtı !

Sosyal Radar 28 Ağustos 2013

 

İnternet sitesinde herhangi bir işlem yapmak için gerçekten insan olup olmadığının sorgulanması için uygulanan CAPTCHA testi sayesinde, sitelere sahte hesap açılarak spam gönderen yazılımların önüne geçip siteye sadece insan kullanıcıların girmesi sağlanıyor.

Fakat bu teknolojinin kullanımı bazı sorunları beraberinde getiriyor. Bunun bir örneği Avustralya’da, görme engelli bir kullanıcı devlete CAPTCHA kullanımı yüzünden dava açması.

Görme engelli bir kullanıcı, ekrandaki verileri okuyan ve görme engellilerin de internette gezinmesini sağlayan bir yazılımın, CAPTCHA metinlerini okuyamaması yüzünden e-devlet sitelerine giremediğini vurgulayarak, bunun dünyadaki milyonlarca görme engelli insanı zor duruma düşüren düşüncesizce bir uygulama olduğunu savunarak iptal edilmesini istedi.

Avustralya’daki e-devlet sitelerinden CAPTCHA kullanımının kaldırılması bekleniyor. Ayrıca, Avustralya’daki kararın ardından, tüm dünyada da benzer bir uygulamaya gidilmesi sürpriz olmayacak. Dahası, özel web sitelerinin de görme engelli vatandaşlara saygı göstermek için web sitelerinden CAPTCHA testini kaldırmaları istenecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.