Cepten İnternetsiz Sohbet Edebilmek Artık Mümkün

Sosyal Radar 24 Mart 2014

Apple’ın iOS 7 işletim sistemiyle internet bağlantısı olmadan da çevredeki diğer telefonları iletici olarak kullanarak, uzaktaki bir kullanıcıyla sohbet etmek artık mümkün.

iPhone kullanıcıları, iOS işletim sisteminin 7. sürümüne eklenen ‘Multipeer Connectivity Framework’ (Çoklu-nokta Bağlantı Sistemi) özelliği sayesinde internet bağlantısına ihtiyaç duymadan uzaktaki kişilerle sohbet edebiliyor.

Bu özellikle, telefonların Wi-Fi veya Bluetooth bağlantıları kullanılarak, bir telefondan diğerine doğrudan bağlanıp sohbet etmek mümkün. Üstelik iki tarafın da internete bağlanması gerekmiyor.

Kullanıcılar arası ağ

Fakat bu yeni özelliğin çok daha büyük bir artısı var. İnternet bağlantısı olmayan kullanıcılar, yakınlarındaki diğer telefonları adeta bir iletici gibi kullanarak, bir telefondan diğerine bilgi iletmek suretiyle, uzaktaki bir başka kullanıcıya da ulaşabiliyor.

Yani internet bağlantısı kullanmak yerine, bu özelliği kullanan bir telefondan diğerine anonim olarak bağlanıp, uzaktaki bir başka kullanıcıyla erişilebilecek.

Kullanıcılar arası küçük çaplı bir ağ kurma fikri aslında sanal alemde yeni değil. ‘Torrent’ olarak bilinen ‘Peer to Peer’ bazlı uygulamalarla, kullanıcılar doğrudan birbirlerinin bilgisayarlarına bağlanarak dosya paylaşabiliyor.

‘Çoklu-nokta Bağlantı Sistemi’ de benzer bir mantıkla kullanıcıların gönderdiği mesajları şifreleyip, bir bağlantı noktasından diğerine (yani bir telefondan diğerine) iletiyor. Ta ki hedef telefona ulaşana dek.

Deprem, sel veya tayfun gibi doğal afetlerden sonra internetin ve GSM bağlantısının kesildiği kriz anlarında, kullanıcılar telefonlarıyla bir ağ oluşturup uzaktaki yakınlarına bu sayede erişebilecekler.

Google da kolları sıvadı

Apple’ın uygulama mağazasındaki ‘Firechat’ isimli uygulama, Çoklu nokta Bağlantı Sistemi`ni kullanan en popüler uygulamalardan birisi. Bu uygulamada anonim olarak da sohbet edilebiliyor.

Apple’ın en büyük rakibi Google da Android cihazları için ‘kullanıcılar arası ağ’ özelliği eklemeye hazırlanıyor.

Google’ın bu konuda şimdilik yavaş davranmasının sebebiyse, yeni tasarlanan giyilebilir Android cihazlarına da (Android Wear) bu özelliğin eklenmesinin amaçlanması.

Kaynak: aljazeera.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum “Cepten İnternetsiz Sohbet Edebilmek Artık Mümkün”

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.