Kişiden Kişiye Araç Kiralama Platformu Garajyeri.com

Sosyal Radar 30 Haziran 2015

İnternet girişimlerine sık sık yer verdiğimiz girişimler bölümümüzün bu haftaki girişimi kişiden kişiye araç kiralama platformu olan garajyeri.com

Merhaba, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Yolyola.com kurucu ekibinden Arda Aşkın, Güven Özyurt, Erman Çağıral ile Doğa Girişim bir araya gelip efsane bir takım olduk. Trafikte artan araç sayısı problemini çözmek ve yaratacağı ek gelir imkanlarını kullanıcılara sunmak için neden olmasın dedik.:)

Garajyeri nedir?
Kişiden kişiye araç kiralama platformu Garajyeri.com, Türkiye’nin araç kiralama alışkanlıklarını değiştiriyor. Airbnb modelini kişisel araçlara uygulayarak paylaşım ekonomisine katkı sağlayacak olan Garajyeri, günün yüzde 95’inde boş duran kişisel araçların, ihtiyaç duyan kişiler tarafından kullanılmasının yolunu açıyor. Araç sahiplerine ekstra gelir sağlarken, saatlik ve günlük, hatta uzun dönem araç kiralamak isteyenlere de ekonomik bir seçenek vadediyor. Üstelik, anlık ihtiyaçlardan hareket edecek kullanıcıları için, web,ios ve android mobil uygulamaları ile lokasyon tabanlı bir çözüm sunuyor.

garaj-yeri-2

Garajyeri.com paylaşım ekonomisine nasıl katkılarda bulunuyor?

Garajyeri.com, Türkiye’nin ilk kişiden kişiye araç kiralama platformu. Airbnb, Uber, Lyft, Taskrabbit gibi hızla büyüyen paylaşım ekonomisi uygulamalarından biri.

Araç sahipleri araçlarını sisteme kayıt edip, tc kimlik no, telefon, iban, eposta, ruhsat bilgilerini veriyor; iletişime geçip, onaylıyoruz. Saatlik veya günlük kira fiyatlarını araç sahipleri belirliyor. Ödeme güvenli olarak garajyeri.com üzerinden yapılıyor. Kiralama süresince araç sigortalanıyor.

Araç kiralamak isteyen kişiler lokasyon ve tarih seçerek arama yapıyorlar. Gelen sonuçlar içinden yakınındaki araca istekte bulunuyor. Araç sahibi bu isteği onaylarsa ön ödemeyi yapıp, gidip anahtarı elden teslim alıyor. Araç iade edilince kira bedeli araç sahibine aktarılıyor.

Şu ana kadar 1000den fazla İstanbul’lu araç sahibi aracını kaydetmek için başvurdu.

Kullanıcılara uygun fiyatlara araç kiralama şansı, araç sahibine ek gelir elde etme, kiracı için en yakın noktadan online olarak hızlıca araç kiralayabime, yeni insanlarla tanışma ve en önemlisi boşda duran kaynaklar ortaklaşa kullanma fırsatı sunuyoruz.
Her paylaşılan araba, 9 arabanın sokağa çıkmasını engelliyor.

Peki garajyeri.com’un gelir modeli nasıl?

Kiracıdan, araç sahibine yapılacak olan ödeme güvenli olarak garajyeri.com üzerinden yapılıyor. Bu hizmet için %15  komisyon alıyoruz. Ek olarak araç sahibi ve kiracılara hizmetlerimiz var yolda olan.

garaj-yeri-3

Sosyal güvene dayalı ekonomi özellikle son dönemde girişimlerin belirgin özelliği olmaya başladı. Sosyal güvenin sizin girişiminizdeki yeri ne?

Paylaşım ekonomisi kavramına kültürel sebeplerden daha erken adapte olabilen ve bunda gecikenler olmak üzere farklı farklı birçok grup var. Herkesin birinci gündemi güvenlik paylaşım ekonomisi girişimleri için. Garajyeri.com esasında diğer araç kiralama firmalarından çok daha az riske sahip. Araçlar ve araç sahipleri sisteme alınırken TC kimlik no.sundan, ruhsat bilgilerine kadar tarama yapılan bir sistemde Facebook ile sisteme bağlanma yöntemi de kullanıldığı için sahte hesaplar anında ortaya çıkıyor. Moderatörler de her an kontrollerini yapıyor. Elbette araç sahiplerinin ve de aracı kiralayanların puanlandığı ve yorum bırakılan sosyal bir platform olduğu için aynı zamanda Garajyeri.com aracınızı ya da kiracınızı daha güvenli bir şekilde seçebiliyorsunuz.

Araçlar kiralama boyunca sigortalı
Sisteme 2005 yılından daha eski araçlar ve özel trafik sigortası olmayan araçlar giremiyor. Her aracın özel trafik sigortası olup olmadığı kontrol edildikten sonra Garajyeri.com ekibi araç sahipleri ile birebir görüşüyor ve araçta fiziki bir hasar olup olmadığını kontrol ettikten sonra sisteme girişini onaylıyor.

 

Araçlar takip sistemi ile güvende
Araçların anlık konum bilgisini ve sürücünün sürüş performans skorunu raporlamada kullanılan GPS destekli akıllı araç takip cihazıyla güvenli bir kiralama deneyimi sağlıyoruz.

garaj-yeri-4

Son olarak, girişiminizin dünya üzerinde örneği var mı?

Girişimin örnekleri tabii ki ABD’de var. Avrupa ve Uzak Doğu’da da örnekler var fakat hepsi çok yeni. Bizim de amacımız Türkiye’den çıkıp hızlıca bölgesel bir platforma dönüşmek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.