Girişimlerde Doğru İsim Bulmanın Yolları

Sosyal Radar 11 Kasım 2013

Aklınıza çok iyi bir girişim fikri geldi. Hemen yol haritası çalışmalarına başladınız. Her şey doğru şekilde ilerliyor ve gelişiyor artık son noktaya geldiniz. Peki isim ? Girişimlerde doğru isim bulmanın yolları çocuğunuzda isim koymaktan belki de daha zor ve sancılı bir süreçtir. Bu yazıda girişimlerinize doğru isim bulmanın yollarından bahsedeceğim.

Girişimler de doğru ismi bulmak için öncelikle, projenizi en net ve yalın bir şekilde ifade edebilen bir isim seçiniz.

Her zaman kısa ve akılda kalıcı, kimi zamanda eğlenceli (projenizin türüne göre) isimler üzerinden gidin.

İkilemeler bazen hayat kurtarır (sosyal sosyal gibi).

Rakiplerinizin isimlerini bir listede toparlayın, akıllarına gelmeyen yönden isim türetin.

İngilizce ve Türkçe isimleri yanyana getirmekten vazgeçin.  Ya Türkçe ya da İngilizce ikisinin arasından mutlaka seçim yapın.

Hizmet verdiklerinizin İsim telaffuzunda zorluklarla karşılaşabileceğini göz önünde bulundurun. Bulduğunuz ismi defalarca telaffuz edin. Kulağa hoş geliyor mu ?

when-is-an-idea-an-idea1

Projenizde Türkçe harfler kimi zaman alan adlarında sorun yaratabilir. Türkçe karakterli alan adları kullanımda olsa da siz yine de girişiminizin isminde Türkçe karakter bulundurmamaya özen gösterin. Örn: adil isik www.adilisik ???

İsmi bulduktan sonra, marka tescili ve alan adı durumlarına mutlaka göz atın. Aynı sektörde aynı isimde faaliyet gösteren rakip firma ile isim hakkı üzerinde bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yukarda bahsettiğim tüm bu maddeleri dikkate alırsanız sizde Girişimler de doğru ismi bulmak yolunda bir iki adım önden gitmiş olursunuz.

Keyifli haftalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.