Google’dan Yeni İşletim Sistemi Fuschia

Sosyal Radar 15 Ağustos 2016

Teknoloji devi Google birden fazla projesi olmasının yanı sıra yine birden fazla işleletim sistemi mevcut. Fakat şirketin farklı ayrıntılar barındırdığı yeni işletim sistemine odaklandığı duyumları ilgileri üzerine topluyor.

Google’ın bu zamana üzerinde çalıştığı işletim sistemlerinin vazgeçilmez bir ortak özelliği bulunuyordu, bu ortak özellik ise hepsinin de Linux Kernel tabanlı olması. Android Police‘in GitHub üzerinde araştırma yaparak ortaya çıkardığı bilgiye göre Google’ın yeni işletim sistemi Linux Kernel tabanlı olmayacak. Bu şirket açısından önemli bir ilk.

Fuchsia ismindeki yeni işletim sisteminin çekirdeğini Magenta kernel oluşturuyor. Bunun Linux Kernel’dan en büyük farkı ise gömülü sistemlerde çok daha performanslı ve ölçeklendirilebilir olarak çalışması. Google, Magenta kernel ile geliştirdiği yeni işletim sisteminde otomobiller, akıllı telefonlar ve IoT cihazlar için yapacağı entegrasyonlarda daha performanslı bir sonuç almayı planlıyor.

Hem mobil cihazlar hem de masaüstü bilgisayalarda tam performanslı çalışan bir işletim sistemi hayali bugün birçok kullanıcının ve teknoloji şirketinin hayali. Google’ın da uzun vadede Fuchsia’yı hem Android hem de Chrome OS ile değişterek tek işletim sistemine geçeceği ‘büyük’ iddialar arasında. Ancak proje şu anda çok yeni ve şirket konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmamış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.