Google Hizmet Şartlarını Güncelledi

Sosyal Radar 11 Ekim 2013

Google, 11 Kasım 2013 tarihinde yürürlüğe girecek hizmet şartları’nı güncelledi. Yeni Şartları bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yapılan bu değişikleri üç ana bölümde kısaca özetleyecek olursak;

  • Profil adınızın ve fotoğrafınızın Google ürünlerinde (yorumlar, reklamlar ve diğer ticari bağlamlar dahil) nasıl görünebileceği hakkında açıklama.
    • Profil adınızın ve fotoğrafınızın reklamlarda görünüp görünmeyeceğini Paylaşılan Öneriler ayarı aracılığıyla denetleyebilirsiniz.
  • Mobil cihazlarınızı güvenli bir biçimde kullanmanız için bir hatırlatıcı.
  • Şifrenizi gizli tutmanın önemi hakkında ayrıntılar.

Google’ın yeni hizmet şartlarının ayrıntılarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Profil adınızın ve fotoğrafınızın (yorumlarda ve reklamlarda yer alması dahil) görünümü
Size, arkadaşlarınıza ve bağlantılı olduğunuz kişilere en yararlı bilgileri vermek isteriz. Tanıdığınız kişilerin önerileri gerçekten yardımcı olabilir. Bu nedenle, arkadaşlarınız, aileniz ve diğer kişiler Profil adınızı, fotoğrafınızı ve paylaştığınız yorumlar ya da +1’lediğiniz reklamlar gibi içerikleri görebilirler. Yalnızca bir işlem yaptığınızda (+1’leme, yorum yazma veya takip etme gibi) görüntülenirsiniz ve bunu görenler de sadece söz konusu içeriği kendileriyle paylaşmayı seçtiğiniz kişiler olur. Google’da, paylaştıklarınızın denetimi sizdedir. Hizmet Şartlarımızdaki bu güncelleme, geçmişte kimlerle bir şeyler paylaştığınızı veya gelecekte kimlerle bir şeyler paylaşacağınız üzerindeki denetim olanağınızı hiçbir biçimde değiştirmez.

Tanıdığınız kişilerden gelen geri bildirimler size zaman kazandırabilir ve hem size hem de arkadaşlarınıza Google Arama, Google Haritalar, Google Play ve reklamlar dahil tüm Google hizmetlerinde daha iyi sonuçlar sağlayabilir. Örneğin, arkadaşlarınız bir müzik topluluğunun Google Play sayfasında bir albüme 4 yıldız verdiğinizi görebilir. Mahallenizde en sevdiğiniz fırına verdiğiniz +1, fırının Google’daki reklamına eklenebilir. Bu önerilere paylaşılan onaylar adını veriyoruz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Reklamlardaki paylaşılan onaylar söz konusu olduğunda, Paylaşılan Onaylar ayarını kullanarak Profil adınızın ve fotoğrafınızın kullanılmasını denetleyebilirsiniz. Ayarı “kapalı” olarak belirlerseniz, Profil adınız ve fotoğrafınız en sevdiğiniz fırının reklamında veya diğer reklamlarda görünmez. Bu ayar, yalnızca reklamlardaki kullanım için geçerlidir ve Profil adınızın veya fotoğrafınızın Google Play gibi diğer yerlerde kullanılıp kullanılmayacağını değiştirmez.

Daha önce Google’a +1’lerinizin reklamlarda görünmesini istemediğinizi söylediyseniz, elbette ayarla ilgili güncelleme kapsamında bu tercihinize saygı duymaya devam edeceğiz. Ayrıca 18 yaşından küçük kullanıcıların işlemleri, reklamlardaki ve diğer belirli bağlamlardaki paylaşılan onaylarda görünmez.

Google’daki reklamlara ilişkin deneyiminiz üzerinde daha fazla denetim sahibi olmak için, gördüğünüz reklamları yönetmek üzere aynı zamanda Google’ın Reklam Ayarları aracını da kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinin
Mobil cihazlarınızı güvenli bir biçimde kullanın
Sağduyunuzu kullanın: Taşıt sürmek gibi tüm dikkatinizi vermeniz gereken bir şey yapıyorsanız hizmetlerimiz dikkatinizi dağıtabilir. Bu nedenle, böyle durumlarda hizmetlerimizi kullanmayın. Elbette, taşıt sürerken her zaman yasalara uyun.
Şifrenize dikkat edin
En önemli önceliğimiz bilgilerinizin güvenliğini ve güvenilirliğini sağlamaktır. Google kullanıcı adınız ve şifreniz pek çok yararlı şeye erişmenizi sağlar: Gmail mesajlarınız, Google+ fotoğraflarınız, YouTube videolarınız, Google Kişileri listeniz vb. Giriş bilgilerinizi verdiğiniz herkes bunları kullanarak Google Hesabınıza ve Google’da depoladığınız öğelere erişebilir. Bu nedenle, size şifrenizi sordukları zaman bir kez daha düşünün ve bilgi paylaşımı için daha güvenli bir yöntem olup olmadığını değerlendirin.

Normal dışı bir şey fark edersek (hesabınızda giriş yapmak için gerçekleştirilen başarısız denemeler veya çok kısa bir zaman dilimi içinde birbirinden çok uzak konumlarda bulunan iki bilgisayardan giriş yapılması gibi), olağan dışı etkinlik uyarısı görebilirsiniz.

2 adımlı doğrulama ve uygulamaya özel şifre kullanımı gibi Google Hesabınızın güvenliğini sağlamanın diğer yollarını öğrenin.

Bu sayfanın sonuna kadar geldiğiniz için teşekkür ederiz. Bunların sıkıcı olabileceğinin farkındayız, ancak önemli olduklarını düşünüyoruz. Şartların size nasıl uygulanacağını öğrenmek için lütfen kendi ülkenizle ilgili Hizmet Şartları’na göz atın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum “Google Hizmet Şartlarını Güncelledi”

  1. forklift ehliyeti

    Google telefonlarımıza yüklenen akıllı uygulamaları ve bizlere sunduğu servisleri ile birlikte gezegendeki milyonlarca kişi hakkında muazzam bir bilgi kapasitesine ulaştı. Tabiki elinde bulunan bu devasa veri yığınını istediği şekilde kullanabilmek için kendine hukuki dayanak oluşturmak istiyor.

    Cevapla

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.