Haydar Özkömürcü İle Dijital Dünya Üzerine Sohbet

Sosyal Radar 03 Şubat 2014

Bugün günümüzde sosyal medya diye adlandırdığımız mecranın temeli nedir sizce ?

Sosyal Medya popüler anlamda incelendiğinde, geleneksel mahalle kültürü ile benzerlik gösteriyor. Bir yapıyorsanız beş olarak algılanıyor, söylediklerinizin üstüne başka şeyler katılabiliyor ve farklı yerlere çekilebiliyor. Ancak dediğim gibi Türkiyede algılanan sosyal medya bu. Bir nevi dev dedikodu ağı. Ancak dijitalde ilk temelleri forumlarla atıldı. Forumlar sosyal medyanın ihtiyar atası konumuna geldi.

Haydar-Özkömürcü

İnternet ve sosyal medya ile tanışmanız nasıl oldu ?

İnternet ile 9 yaşımda, o zaman oldukça popüler olan Half Life için serial ararken tanıştım. Ben kendim için erken tanışmışım diye düşünürken bizden sonraki nesilin 3-4 yaşında tanışmış olması da beni hep heyecanlandırmakta. Sosyal medya dünyası ile ise bloglar sayesinde tanıştım. O zamanlar günce ya da online günlük olarak tanımlanmaktalardı. O zamanlarda pek rakip olmadığından blogumun aylık hitini yüzbinlerle ifade ediyordum. Tabii çocukluk işte, o zamanlar elimde nasıl bir güç varmış farkında değildim.

Normal hayatta işiyle yaşayanlardan mısınız ? Yani hem sevdiğim işi yapıyorum hem de üstüne para alıyorum diyenlerden ?

Aslında bu cevabı patronum okumayacaksa para almadan da yaparım. Çünkü sosyal medya ile algı yönetimi yapabilmek ve bir şeyleri değiştirebilmek mümkün. İnsan böyle bir gücü elinde bulundurduğunu hissedince maddiyatın çok önemi kalmıyor.

Eskilerden teletext i o günlerin sosyal medyası ve smart tv si olarak tanımlayabilir miyiz ?

Hiç bu açıdan düşünmemiştim, ki teletexte bayılırdım. Ancak smart tvler ile başkalarıyla iletişime geçmek mümkün fakat teletext mantık olarak klasik televizyon gibi kitle iletişim aracı. Sosyal medya ise çoklu iletişim kanalı. Bu nedenle biraz daha farklı diyebiliriz.

Televizyon dünyası ile ilgili yaptığınız bir sosyal medya araştırması var biraz bahseder misiniz ?

Televizyon kanallarının sosyal medyadaki aktifliğini ölçen aslında oldukça yüzeysel bir araştırma gerçekleştirdim. Basın bu araştırmayı sevse ve “biz çok iyi yönetiyormuşuz” diye yorumlar getirmiş olsa da globalde ki örneklerle karşılaştırdığımızda Türk televizyon kanallarının sosyal medyaya halen gereken önemi vermediğini söylemek mümkün. Özellikle sosyal medyayı ayrı bir mecra olarak kullanan çok az. Daha çok RSS akışı gibi kullanılmakta. Algı halen sosyal medyada her kullanıcının özel olarak kendi markalarını arayıp bulacağına yönelik. Ancak bir yıl öncesiyle karşılaştırdığımızda bu algınında zamanla kırılabileceğine olan inancım artıyor.

Bireysel ve kurumsal markalaşmada sosyal medyanın yeri hangi konumdadır ?

Bireysel ve kurumsal markalaşma arasında gelinen noktada pek bir fark göremiyorum. Genellikle gençlere ulaşma amacıyla kullanılan sosyal medya BB kuşağının da dahil olmasıyla birlikte her kesime hitap edilebilen bir alan haline geldi. Tabii ki 360° çalışmak her zaman için daha etkili bir yöntem ancak yalnızca sosyal medya ile başarı sağlamak mümkün. Sosyal medya bütünsel pazarlamanın vazgeçilmez parçalarından biri haline geldi.

Rutin bir gününüz nasıl geçer ?

Malum dijital dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor ve gelişiyor, bu değişimi takip etmek adına her gün en az 3 saatim gelişmeleri takip etmekle, bir saatim gelişmeleri test etmekle geçiyor. Kalan sürenin %80i yürümekte olan projelerin takibi, %20si ise yeni projeler geliştirmekle geçmekte. Açıkçası bu hızda işleyen bir dünyada boş vakit diye bir şey olmuyor.

Kariyerinizden ve şuan ki pozisyonunuzdan bahseder misiniz ?

Dijitalle oldukça genç yaşta tanışmış olmamın da etkisi ile sanıyorum bu alanda her konuda tecrübe edinme fırsatım oldu. Freelance olarak onlarca marka ile çalışmamın ardından biraz ajans havasının strese iyi geleceğini düşündüm. Son 1 yıldır ajanslarla içiçeyim. Halihazırda Promoqube da Proje Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Sizce plan yapmak mı ? ideal belirlemek mi ?

Elbette ideal belirlemek. Belirlenen idealler yolunda da planlar hazırlamak. Ancak bu planlar en azından gelecekteki 5 yılı kapsamalı ki doğru kararlar vaktinde verilebilsin.

Bir projeye dünya çapında bir sosyal ağ diyebilmemiz için gerekli kriterler nelerdir ?

Dünya çapında sayılan sosyal ağlar dediğimizde akla Facebook, Twitter, Google+ ve LinkedIn geliyor. Dünya çapında diyebilmenin en önemli göstergesi bence hem Rusya’da hem ABD’de hem de Afrika’da kullanılıyor olmasıdır. Zira Vkontakte (Rus sosyal ağı) yalnızca eski SSCB üyesi ülkelerde popüler olmasına rağmen 200M civarında üyeye sahip. Ancak bu onu global yapmıyor. İnternet yasakları sebebiyle ise Çin’i bu listeye dahil etmemek daha sağlıklı olabilir.

İleride çocuğunuzun içinde bulunduğunuz sektörde çalışmasını ister misiniz ?

Reklamcılık aslında bir tutku. Eğer o tutkuya sahipse başka bir sektörde kendisini mutsuz etmesini istemem. Fakat sektörde hala çok büyük sıkıntılar var. Merdivenaltı bir ajansta çalışacağına biraz mutsuz da olsa olur aslında.

Son olarak okuyucularımıza söylemek istedikleriniz ?

Sosyal Medyada kariyer hedefi olanlara tek tavsiyem, sürekli olarak kendini geliştirmek olabilir. Dijital dünya oldukça geniş. Yazılımdan grafiğe dek her alanda bilgi sahibi olmak işin kilit noktası.

Haydar Özkömürcü Kimdir ?

1990 İstanbul doğumlu Haydar Özkömürcü Cibali Lisesi’nden mezun olmasının ardından Kiev Avrupa Üniversitesi’nde Rus Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim aldı. Ardından Türkiye’ye dönerek Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nda Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünü bitirdi. Halen Anadolu Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümü ile oyalanmaktadır. Aynı zamanda Google’cı Olmak ve Twitter’cı Olmak adında 2 kitabı bulunan Özkömürcü, Promoqube’da Proje Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Kişisel blogu www.hozkomurcu.com adresinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum “Haydar Özkömürcü İle Dijital Dünya Üzerine Sohbet”

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.