İngilizcenizle Fark Yaratmak Sandığınız Kadar Zor Değil

Sosyal Radar 21 Temmuz 2015

Türkçe ve İngilizce farklı dil ailelerine mensup olduklarından dolayı gramer yapıları arasında da büyük farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin; Türkçe sondan eklemeli bir dil iken İngilizce hem sondan hem de baştan eklemeli bir dil olmakla beraber Türkçede cümle vurgusu önem taşımaktayken İngilizcede kelime vurgusu da en az cümle vurgusu kadar önem taşımaktadır. İngilizce Edatlar konusu da gramerde önemli bir yere sahip olmakla beraber birçok insan tarafından hatalı kullanılmakta ve bu sebeple öğrenilmesi zor bir konu olarak bilinir. Edatlar kendi içlerinde yer yön bildiren edatlar ve zaman bildiren edatlar olarak ikiye ayrılmaktadır. In on under over below across ve through gibi edatlar yön bildirmek için kullanılırken on in at since for ago untill gibi edatlar da zaman bildirmek için kullanılmaktadır. Görüldüğü üzere yön ve zaman bildiren edatlar arasında ortak olanlar bulunmaktadır bu sebeple kullanırken dikkatli olunmalı ve doğru yerde doğru edatı kullanmaya özen gösterilmelidir. İngilizcede zaman cümleleri kullanılırken zaman belirten edatlar sıklıkla vurgu yapmak için ya da belli bir zaman dilimini belirtmek için kullanılmaktadır. Çok hassas ve genellikle en çok hatanın yapılmakta olduğu edatlar konusu iyi öğrenilmeli ve doğru kullanılmasına özen gösterilmektedir. Edatlar konusunda en çok düşülen hata kulağa hoş gelen edatı kullanmaktır, cümle içerisinde kulağa hoş gelen edatı kullanarak doğru cümleler kurabiliyor olsanız da bu doğru bir yöntem olmamakla beraber yanılgıya düşmenize sebep olabilir.

İngilizceyi çok iyi öğrenmenin yanı sıra İngiliz kültürüne aşina olmak da oldukça önemlidir. Kültüre aşina oldukça düşünce yapısını da çözmeye başlayacağınız için cümle kurarken Türkçe düşünmeyi zamanla bırakarak daha doğru cümleler kurmaya başlayabileceksiniz. Bir milletin kültürünü anlayabilmek için öncelikle tarihindeki önemli olaylar ve kişiler incelenmelidir. Bunun yanı sıra atasözlerinin incelenmesi de kültür ve düşünce yapıları hakkında ipuçlarına sahip olarak size kültür ve düşünce yapısı hakkında fikir verebilmektedir. İngilizce atasözleri incelendiğinde atalarının hayat hakkındaki görüşlerini ve milletlerine neyi öğütlerini öğrenebilir böylece düşünce yapıları hakkında genel bir kanıya varabilirsiniz. Türk atasözleri ve İngiliz atasözleri arasında bazı benzerlikler bulunmaktadır. “Yumurta kapıya dayanınca” “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” “Bükemediğin bileği öpeceksin” “Bir musibet bin nasihatten iyidir” ve “İyilik eden iyilik bulur” gibi bazı atasözlerimiz İngilizcede de yer almakta fakat daha farklı biçimde anlatılmaktadır. Daha farklı kelimelerle anlatıldıklarından dolayı birebir çeviri yapmak yerine orijinal dilde atasözleri incelenmeli ve ne anlatmaya çalıştığı kavranmalıdır. Öte yandan tıpkı bizim gündelik hayatta cümlelerimizde atasözleri ve deyimlere sıkça yer verdiğimiz gibi İngilizcede de günlük hayatta deyim ve atasözleri sıklıkla kullanılmaktadır bu sebeple bu sözlerin incelenmesinde ve öğrenilmesinde fayda bulunmaktadır. Bu atasözlerini öğrenerek siz de gündelik konuşmalarınızda kullanabilir ve daha etkili konuşmalar yapabilirsiniz.

Konuşarak öğrenme sistemi pratik yaparak İngilizcenizi geliştirme ya da İngilizce öğrenme fırsatının yanı sıra İngilizcede önemli noktaları doküman halinde http://www.konusarakogren.com/blog/ adresinde sizlere sunmaktadır. Zaman ve yer bildiren edatlar ayrı bir başlıkta anlatılmış ve en çok kullanılan edatlar sizin rahatça kullanabilmeniz için birer örnekle açıklanmanın yanı sıra türlerine göre de gruplara ayrılmıştır. Aynı zamanda İngilizcede sıklıkla kullanılan atasözleri anlamlarıyla beraber listelenmiştir. Günümüzde İngilizce bilen insan sayısı git gide artmaktadır. Bu sayı ilerledikçe sizin İngilizcenizle fark yaratabilmeniz için bazı özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. Bu özelliklerin başında İngilizceyi doğru ve akıcı bir biçimde kullanmak gelmektedir. Gidilen gramer kursları sayesinde hemen herkes belli bir seviyede İngilizceye sahip olabiliyor hatta yeterlilik sınavlarında iyi dereceler yapabiliyorken İngilizce konuşan insan sayısı düşünüldüğünde bu oranın neredeyse yarı yarıya düştüğü dikkat çekmektedir. Bunun birincil sebebi insanların gramer ve kelime öğrenirken telaffuz ve kullanımlarına önem göstermemesidir. Oysa İngilizce gramere hakim olmanın yanı sıra öğrenilen bilgilerin aktif bir biçimde doğru kullanılması da önemlidir. Aynı zamanda öğrenilen kelimelerin telaffuzları da iyice öğrenilmeli ve kullanılırken hem tonlamaya hem de telaffuza özen gösterilmelidir. Güzel bir diksiyon ile yapılan İngilizce konuşmalar sizi diğer İngilizce bilen insanlardan ayırmakla beraber konuştuğunuz insanın gözünde de iyi bir izlenime sahip olmanızı sağlar. Bu noktada size en iyi kaynak pratik yaparak İngilizcenizi geliştirmek olacaktır. İngilizceyi aktif bir biçimde kullandıkça zamanla daha hızlı ve kusursuz konuşmaya başlayarak kendinizdeki değişimi fark edeceksiniz. Pratik için günlük olarak çok kısa süreler ayırsanız bile sizin için faydalı olacak ve İngilizcenizin gelişmesini sağlarken zamanla çok daha iyi bir aksana sahip olmanızı da sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.