internet

İnternet Ne Kadar Güvenilir Bilgi İçeriğine Sahiptir ?

Sosyal Radar 03 Mart 2017

İnternet, çağımızın en büyük kütüphanesidir. Gündemimizi, geçmişi ve muhtemelen geleceği ilgilendiren her bilgi parmak ucunda oluyor. Hiçbir neslin bilgiye bu kadar hızlı ulaşım imkânı olmamıştı. Evinde ya da elinde interneti olan herkes erişebiliyor bu bilgi ağacına. İletişimin tek taraflı değil alışveriş odaklı olması daha özel kılıyor bu kütüphaneyi. Bu yüzden bir çeşit siber toplu-bilince benzetebiliriz interneti.

Bu kadar kolay erişilebilmesi kulağa güzel geliyor fakat herkesin erişebildiği bir şey kirlenmeye en müsait olandır. İnsan sayısı arttıkça kirlenen doğa gibi, internette kaynaksız ve şüpheli bilgilerle doluyor her geçen gün. Çağın en büyük sorunlarından biri karşımıza çıkıyor bu noktada, bilgi kirliliği. O halde kendimize soralım ”internet ne kadar güvenilir bilgi içeriğine sahiptir” diye.

Nedenlerini incelersek;
– Medya unsurlarının, verilecek bilginin içeriğini değiştirecek şekilde taraflı değerlendirmelerde bulunması.
– Kullanıcı sayısının her geçen gün artması
– Sosyal medyadaki yorum seçeneğinin verdiği özgürlük hissi ile asılsız durumlar oluşması
– Kısa vadede karışıklığa yol açan ”trolleme” girişimleri
– Sosyal mühendislik çalışmaları ve algı operasyonları
şeklinde sıralayabiliriz.

Bilinçsiz kullanım, tüm bu nedenlere maruz kalarak gerçek bilgiden uzaklaşmamıza yol açıyor. Paylaşılan her bilgi, kaynağından bağımsız çok hızlı değişime uğruyor tıpkı ”kulaktan kulağa” oyunundaki gibi. Bunu kasıtlı yapan parmaklar bolca mevcut sanal dünya da ve oldukça ustaca çalışıyorlar. Birkaç kelime oyunu biraz drama ile hakikat derinden etkilenebiliyor.

Peki, bu kirlilikten nasıl korunabiliriz? Öncelikle doğruluğu sorgulamalıyız, bunun için bilginin kaynağına inmeli. Bilgiyi veren birinci şahıs araştırmalı, ilgili konuda söz sahibi olup olmadığı öğrenilmelidir. Bir diğer yöntem ise belgelere dayanmayan bilgiye şüpheyle yaklaşımdır. Her zaman şahıslara değil, belgelere ve güncelliğine güvenin. Fevri davranmayın, araştırmaktan kaçınmayın. Gerekli inceleme yapılmadan ifa edilen paylaşımlar ve yorumlar kirliliğin büyümesini artıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.