Nasıl Seo Uzmanı Olunur ?

Sosyal Radar 09 Aralık 2013

Seo Nedir ?  (Search Engine Optimization) . Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen seo, internet sitesinin rakiplerinden sıyrılarak ziyaretçiye hızlı ulaşmasıdır.

Sizlere bugünkü yazımda ülkemizde de yeni bir iş dalı haline gelen seo uzmanlığı hakkında bilgiler vereceğim. Nasıl seo uzmanı olunur ? hep birlikte inceleyim.

Dünya’dan bir çok arama motoru var bunlar; Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi arama motorlarına optimizasyon uygulayan kişilere seo uzmanı diyoruz.

Türkiye’de arama motoru olarak Google %96 gibi ciddi bir rakama sahip dolayısıyla Google optimizasyonu yapan kişilere de seo uzmanı demek yanlış olmaz. Genelde firmalar için Google üst sıralara çıkmak daha önemlidir.

SEO Uzmanı Neler Bilmelidir ?

Yapılan seo çalışmalarına göz atarsak bundan birkaç sene önce seo sadece backlink çalışmalarından ibaretti diyebilirim. Fakat zaman geçtikte Google ın yaptığı algoritma güncellemelerinden sonra seo ve optimizasyon kavramı farklı bir boyuta doğru ilerledi.
Şimdi ise siteleri iç seo ve dış seo olarak ele alıyoruz.

SEO uzmanı analitik düşünmeli

Bir web sitesinin içerik seosunu yapmak için bazı temel öğeler bütünü ve kuramı vardır. İşinin uzmanı bir seo uzmanın en önemli dikkat edeceği kısımlar, sırasıyla, içerik başlığı, meta açıklaması ve anahtar kelimelerdir. Diğer arama motorları ve Google’ın arama sonuçlarını analiz ederek getireceği 3 temel unsur bunlardır.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayfanıza hangi kelimelerden geldiği ve en uzun süre hangi sayfanızda kaldığına dair analizleri değerlendirebileceğiz ciddi bir pazarlama fırsatıdır. Bu konuda Google analytics kullanmak ve ön görü yapmak oldukça faydalıdır.

Yönetim ve ekip odaklı olmalı

Bir seo uzmanı içerik optimizasyonu uygularken, eğer web sitenin kod kısmında bir değişiklik gerekiyorsa bunu yazılım birimine net ve tam bir biçimde aktarmalıdır. İçerik üretme ve pazarlama birimleri ile ortak bir çalışma yürütmelidir.

Sonuç olarak tüm bu yukarıda açıkladığıma ek; Kendine seo uzmanı mesleğini edinen kişi her alanda bilgi sahibi olmalı ve bunu içerik yönetimi ve site içi optimizasyon alanına iyi yansıtmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum “Nasıl Seo Uzmanı Olunur ?”

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.