Özel Yazılım İle Hazır Yazılım Arasındaki Fark Nedir ?

Sosyal Radar 02 Mayıs 2017

Bu iki yazılım türü arasında ki farkı şu şekil de açıklayabiliriz;

Özel yazılımlar tamamen sizin isteğinize göre hazırlanmış yazılımlardır. Yani oluşturacağınız bir uygulama ya da web sitesinin girişinin nasıl olacağı, içerisinde ki kategorilerin nasıl sıralanacağı, bunların butonları, üye girişi ve misafir girişlerinin düzenlenmesi gibi olayları sadece sizin isteğiniz doğrultusun da düzenlenmesi şeklin de açıklanabilir. Özel yazılımlar rakiplerinizle aranız da bir fark oluşturabilmek için hazırlanabilen belli bir CEO hizmeti gerektiren ve kullanımı hazır yazılımlara göre biraz daha zor olsa da daha çok göze hitap eden yazılımlardır.

Özel yazılımların bir avantajı ise bilgisayar, tablet ve cep telefonundan erişebileceğiniz uygulamalarının olabilmesi ve bunlara neredeyse her yerden ulaşım kolaylığı sağlamasıdır. Bir de özel yazılımlar hazır yazılımlara göre daha fazla emek ve vakit harcanmasına sebep olduğu için ücreti normalden daha fazladır.

Hazır yazılımlar ise belli bir tasarımın üzerinden değişimler yapabileceğiniz, bu değişimlerinden belli bir oran da size hitap ettiği fakat hazır yazılımlara göre daha ucuz ve kullanımı kolay yazılımlardır. Eğer rakiplerinizle bir çekişme için de değilseniz ve ya henüz bu sektörde daha yeni yeni ilerlemeye başladıysanız bu paket yazılımlar tercih edilebilir. Hazır yazılımlarda eklemek istediğiniz bir özellik eklemek istediğiniz zaman bu özellik için ek bir ücret ve ek bir hazır yazılım daha gerektirmektedir. Fakat bu özel yazılımlar da bu şekil de değildir.

Tamamen sizin istediğiniz özellikleri rahatça ve farklı bir yazılım paketine daha ihtiyaç duymadan kolay bir şekil de eklenebilir. Hazır yazılımlar belki de sadece o dönemi kurtarmanıza yardımcı olur. İleri de meydana gelebilecek sorunlar için daha farklı çözümler üretmenizi gerektirebilir. Şu bir gerçektir ki özel yazılımla hazır yazılım arasında hatırı sayılır bir fiyat farkı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum “Özel Yazılım İle Hazır Yazılım Arasındaki Fark Nedir ?”

  1. Hakan Kaya

    Hazır yazılım ile size özel kodlanmış yazılım arasındaki fark ve seçim nedenine güzel değinen bir yazı olmuş. Hazır yazılımlar özellikle yeni başlayanlar ve küçük bütçeli projeler için genellikle ilk akla gelen çözümler olarak öne çıkmakta. Ama daha ileriye dönük ve geliştirilmeye açık projeler için kuşkusuz özel yazılım, hatta mümkünse in-house düzenleyebileceğiniz bir yazılım daha avantajlı olacaktır.
    Startuplar için ise ücretsiz hazır yazılımlar ile başlayıp, projeyi deneyip, devam edilmesi ve geliştirilmesi noktasına geldiğinde ise bunu bir özel yazılım ile değiştirme veya hazır yazılımı kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda geliştirme de bir seçenek olarak öne çıkmakta.

    Cevapla

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.