Pinterest’in SEO’ya Olumlu Etkileri

Sosyal Radar 21 Ocak 2014

Son bir kaç yıldır güçlü bir çıkış yapan sosyal medya sitelerinden biri Pinterest. Bu yazımda pinterest’in seo’ya olumlu etkilerinden bahsedeceğim. Her ne kadar içeriğine baktığımız da bir moda sitesi gibi görünse de aslında markanızın seo ve pr çalışmalarında etkili kullanıldığında güzel bir trafik sağlıyor diyebilirim.

Bunun farkına varan firmalar, içerik üretimi ve seo çalışmalarına paralel olarak Pinterest ‘e de içerik sağlıyor.

Ürün ve marka tanıtımında ön plana çıkaracağınız bir metayı görsel anlamda ilgi çeker pozisyona getiren Pinterest etkili ve iyi bir zaman planlaması yapılırsa paylaşımları arama motorlarında öne çıkarmaya ve doğal olarak SEO ya katkı sağlıyor.

Peki Pinterest’in SEO’ya Olumlu Etkileri nelerdir ?

Temel amaç farklı içerik üretmek.

Diğer tüm sitelerde yer alan içerikleri değil kendinize özel yeni ve özgün bir içerik üretmelisiniz. Dünya genelinde sosyal medya siteleri arasında görsel anlamda Pinterest, Youtube’dan sonra geliyor ve bu nedenle SEO açısından büyük önem taşıyor.

İçeriklerinizi backlinkler ile süsleyin.

Gönderimlerinizi pinterest üzerinden yaparken her bir gönderi için, web siteniz veya blogunuza ait yönlendirme bağlantıları ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte web sitenize olan trafikte diğer kullanıcıların pinlemesine bağlı olarak bir artış göreceksiniz.

Anahtar kelimenizi SEO ‘ya uygun seçin

Seçtiğiniz anahtar kelimelerinizin pinterest ile uyumlu olmasına özen gösterin. Anahtar kelime seçimi yaparken başlık yazısı ve içerikle uyumlu olmasını sağlayın.

Sosyal medya paylaşım butonlarının yanında  “Pin It” butonu olmasına dikkat edin.

Web siteniz yada blogunuzda herhangi bir içeriği beğenen okuyucu bu içeriği kendisi pinterest’te paylaşacaktır. Bu da aynı şekilde pinteret üzerinden sitenize trafik sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğim gibi görsel anlamda bir sosyal ağ olan Pinterest e paylaşım yaparken kullanacağınız görsellerin  dikkat çekici ve kaliteli olmasına özen gösterin.

Günümüzde sosyal medya SEO anlamında daha da etkili hale gelmektedir . Bu sebeple yükselişini hızlı bir şekilde sürdüren Pinterest üzerinde hemen yerini almaya başlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum “Pinterest’in SEO’ya Olumlu Etkileri”

  1. s4 league kaydol

    Gerçekten bu konuda size katılıyorum.Benimde bi arkadaşım nextscript auto social pro eklentisi ile bunu otomatik hale getirdi.Her yazı attığında pinterest’e başlıyor.Gerçekten’de etkileri olumlu.

    Cevapla

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.