Sanal Alemde Şifrelerinizi Değiştirin

Sosyal Radar 14 Nisan 2014

İnternet tarihinin en büyük güvenlik açığı olarak tanımlanan Heartbleed, milyonlarca kullanıcının kişisel verilerini tehdit ediyor.

OpenSSL, binlerce web sitesinin kullandığı popüler bir şifreleme kütüphanesi. Açık kaynak kodlu web şifreleme protokolünün geliştirilmesinde birçok uzman yer alıyor. Söz konusu uzmanlar arasında yer alan bir Alman yazılımcı, “Heartbleed” güvenlik açığına bir hata sonucu bundan 2 yıl kadar önce kendisinin neden olduğunu açıkladı. Güvenlik açığını bir istihbarat örgütü adına OpenSSL’e yerleştirdiği iddialarının doğru olmadığını belirten Alman yazılımcı, “Optimasyon çalışmaları sırasında istemeden bir hatalı kod girdim. Kodun kontrolünden sorumlu, İngiltere’den bir başka arkadaş da hatayı görmemiş” dedi. Güvenlik açığından aralarında Google, Facebook, Twitter ve Yahoo’nun da bulunduğu internet siteleri etkileniyor. Açığa sistemlerinde rastladıklarını kaydeden network kurucu şirketler Cisco und Juniper de gereken yamalar üzerinde çalışıldığını bildirdiler. Uzmanlar, kullanıcılara şifrelerini yeni ve güvenli olanlarıyla değiştirmelerini öneriyor. Her site için aynı şifre kullanımından kaçınmak gerektiğine işaret ediliyor.

(DW Türkçe)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum “Sanal Alemde Şifrelerinizi Değiştirin”

  1. Kadin ve Sağlik

    Bu konular gerçektende dikkat edilesi konular aman diyeyim kişisel güvenliginize özen gösterin bu konular hakkında bol bol makaleler okuyun.Sonra ciddi anlamda zararı olmakta.Bu güzel yazı için teşekkürler.

    Cevapla

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.