sosyal medya

Sosyal Medya Paylaşımlarında Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor ?

Sosyal Radar 03 Mart 2017

Sosyal medya çok geniş ve evrensel bir platform konumundadır. Bu platformda artık herkes mevcut olmuştur. Gün geçtikçe kullanıcı sayısı hızla artmaktadır. Peki sosyal medya paylaşımlarında nelere dikkat etmek gerekiyor ? Sosyal medya kullanıcılarının en çok dikkat etmesi gereken husus aslında bu sorudur.

Çünkü sosyal medyada her kesimden insan mevcut durumdadır ve kişi hesabını kilitlemediği sürece herkes yazdığın, paylaştığın şeyleri görmektedir. Sosyal medyada artık günümüz siyasileri, ülkenin önemli kurumlarındaki insanları, ünlüler, sporcular herkes oradan insanlara hitap edecek paylaşımlar yapmaktadır.

Küfür

Sosyal medyada en çok dikkat edilmesi gereken ve ülkemizde bir türlü bu konuda ilerleme gösteremediğimiz konulardan bir tanesi küfür konusudur. Çünkü ülkenin cumhurbaşkanına, başbakanına, bakanlarına ya da sporculara, hakemlere, yorumculara ağzına ne gelirse çok rahat bir şekilde ağzına gelirse söyleyebilmektedir.

Bu konuya herkes dikkat etmese de kendisine hakaret küfür edilen birçok kişi bu konuda avukatlarını görevlendirip küfür edenler hakkında hukuki işlemlerde bulunmaktadır. Bu konuda bir anlık sinirle hakaret küfür etme gibi söylediği kelimelerden çok ciddi maddi tazminatlar ödemektedir. Bu konuda sosyal medyada küfür mevzuna çok dikkat edilmesi gerektiğini görmekteyiz.

Saygı

Artık çok geniş bir alana hitap eden sosyal medya, herkesin düşüncelerini özgürce paylaşabildiği bir alana dönüşmüştür. Ama özgürlük kavramı birinin özgürlüğünün başladığı yerde diğer bir kişinin özgürlüğünün sınırlanmasıysa buna özgürlük falan denmemektedir. Çünkü insanlar akıllara gelen her şeyi karşıda insanların ne düşündüğünü ne hissettiğini bilmeden söyleyerek onların özgürlüğünü sınırlandırmaktadır.

Bazen kendi yakınlarının arkadaşları, annesi, babası, kardeşleri bile olmaktadır. Sosyal medya kullanan insanların aslında belli bir eğitimden geçirilip bu ortama sokulması gerekmektedir. Bu konuyu insanlık olarak aşmamız gerekmektedir. Saygısız bir toplum olma yolunda sosyal medya yüzünden ilerlemekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.