Sosyal Medya Şehzade Cihangir ‘in Ölümüyle Çalkalandı

Sosyal Radar 27 Şubat 2014

sehzade-cihangirin-olumu
Babası Kanuni Sultan Süleyman tarafından boğularak idam edilen Şehzade Mustafa’dan sonra Muhteşem Yüzyıl’da bir ölüm daha geldi. Sosyal medya şehzade cihangir ‘in ölümüyle çalkalandı.

Star tv de yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinde, Abisi Şehzade Mustafa’nın ölümünden sonra vicdan azabıyla  yataklara düşen Şehzade Cihangir’in melankolik ölümüyle sosyal medya da kullanıcılar yıkıldı.

Şehzade Cihangir en değer verdiği ve güvendiği birisi olarak abisini kaybedince yemeden içmeden kesildi.

‘Bu yük çok ağır baba’ diyerek ölüme giden Şehzade Cihangir abisi Şehzade Mustafa’nın ölümünün ardından kısa bir süre sonra Halep’te sefer sırasında 22 yaşındayken vefat etti.

Muhteşem Yüzyıl’da Şehzade Cihangir’in ölümü sosyal medyada da büyük ses getirdi.

Şehzade Cihangir ‘in Hayatı

Şehzade Sultan Cihangir (d.1531, İstanbul – ö.1553, Halep), (Osmanlıca adı: الأمير جيهانغير) Osmanlı Padişahı I. Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olan dördüncü oğlu.[1] Fiziksel rahatsızlıkları bulunması sebebiyle sancak istememiştir. Az sayıda sefere katılmıştır. Kendi öz kardeşleri tarafından bile dışlanmıştır. Cihangir’in en çok sevdiği kardeşi hep Şehzade Mustafa olmuştur. Ağabeyinin 1553 tarihinde Nahcivan Seferi sırasında padişahın otağında boğdurulması sebebiyle buna dayanamayan Cihangir aynı sene Halep’te hayatını kaybetmiştir. Babası Kanuni, onun adına Cihangir adlı semt kurdurmuştur.

Şehzade Cihangir, 1531 yılında dünyaya gelmiştir. Eğitimini sarayda tamamlamıştır. Ayrıca Cihangir’in haremi ve eşi hiç olmamıştır. Yetişkinliğe ulaşınca babası ona Amasya Valiliğini vaad etmiştir. Ancak bir nedenden olayı sancak istememiştir. Kambur olan genç şehzade kendi öz kardeşleri tarafından hep alay konusu olmuştur. Lakin ağabeyi Şehzade Mustafa onun en çok seven kardeşidir. Bu yüzden Cihangir’de ağabeyini kendi öz kardeşlerinden daha çok sevmiştir. Ağabeyinin 1553 senesinde Nahcivan Seferi sırasında padişahın otağında boğdurulması Cihangir’in de ölüm sebebi olmuştur. Bu acıya dayanamayan Cihangir’de aynı sene Halep’te vefat etmiştir.

Şehzade Cihangir ‘in Ölümü

Ağabeyi Şehzade Mustafa’nın boğdurulduğu sırada, o da babasının çadırında olduğundan, olayı en yakından yaşamıştır. Bu, onun ruhunda öylesine bir hasar bırakmıştır ki, idam sonrası düştüğü büyük travmanın sonucuna daha fazla dayanamayıp, babasıyla Halep’e vardıklarında (28.08.1553) orada melankoliden ölmüştür. Kanuni, oğlu adına İstanbul-Beyoğlu’ndaki Cihangir mahallesi, bu adını işte bu talihsiz evlattan almış bulunmaktadır. Babası bu yeri onun adına kurdurmuş olup, aynı yere, cami, imaret, tekke ve türbe yaptırmıştır. Şehzade Cihangir’in mezarı İstanbul’dakiŞehzadebaşı Camii’sinde ağabeyi Şehzade Mehmed’in yanı başında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum “Sosyal Medya Şehzade Cihangir ‘in Ölümüyle Çalkalandı”

  1. Uğur

    Şahzade Mustafa`nın ölümü sonrasında Şehzate Cihangir de öldü, bunlar tarih kitaplarından biliniyor lakin, görmek ve bunu hissediyor olmak çok acı 🙁

    Cevapla

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.