Sosyal Medya Üzerinden Afet Yönetimi

Sosyal Radar 19 Aralık 2013

Afet yönetimi konusunda çoğumuzun bilinçsiz olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Afet yönetimi konusun yeterli eğitimin okullarda verilmediği bir gerçek ancak şimdilerde sosyal medyanın bu konuda bir hayli aktif olduğunu görüyoruz ve bu aktiflik ile birlikte sosyal medya üzerinden afet yönetimi gibi bir alt kategorinin de karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.

Sosyal medya üzerinden afet yönetimi oldukça hassas bir konu ve bu konuda profesyonel bir şekilde hareket eden kurumların yanı sıra bireylerin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu konuda net ve basit bilgiler sunacağım.

Afet yönetimi konusunda bireylerin ve kurumların belli bir platform üzerinden haberleşmesi ve bilgi paylaşımının sağlanması oldukça önemlidir ve bu platformları da bizlere sosyal medya alanları sağlıyor.

Bu alanları kullanarak milyonlarca insan afet durumlarında bilgi paylaşımı yapabiliyor ve özellikle Van Depreminde bunun örneklerini de en iyi şekilde gördüğümüzü söyleyebiliriz.

Deprem ya da sel gibi büyük afetlerde bu mecralar üzerinden gerekli bilgi daha hızlı bir şekilde yayılır ve bu alanlar da kısa sürede büyük bir bilgi deposuna dönüşüyor.

Kurumların daha hızlı hareket edebilmesi ve daha net kararlar alabilmesi için bu alanların disiplinli bir şekilde kullanılması şart ve doğru bilgi aktarımı da bir o kadar önemli diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum “Sosyal Medya Üzerinden Afet Yönetimi”

  1. e devlet giriş

    Günümüzde sosyal medyanın önemi her geçen gün artmaktadır. Özellikle afet yönetiminin sosyal medya üzerinden yapılması gerçekten çok güzel bir şey. Yazınız için teşekkürler.

    Cevapla

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.