startuplar için seo

Start uplar İçin SEO’nun Önemi

Sosyal Radar 20 Aralık 2016

Son dönem girişimciliği olarak tanımlanan Start up nasıl bir kavram ve kimler tercih ediyor ayrıca bu şirketler için SEO (Search Engine Optimization) önemli mi? Kurumsal şirketlerin aksine var olma nedenleri başarmak olarak yola çıkan ve engel tanımadan girişimcilikleri ile yenilikler getirmeyi amaçlayan toplulukların ya da kişilerin bir araya gelmesi start up olarak algılansa da tam bir tanım onlar için hala oluşmuş değil.

Start uplar kurumsallaşmış ya da büyük ölçekli firma ya da kuruluşlar değil, daha çok girişimcilikleri uğruna yenilikler arayan ve risk alan kişi ya da gruplardır.

Her bir üyenin yaratıcı ve başarma tutkusu ile yaşayan bireyler olması gerektiği bu organizasyonda insanların sahip olması gereken özellikler mevcut.

  • Girişimci olmak ise bu özelliklerden en önemlisi. Risk almak ve bu risk sonucunda başarıya ulaşmak için başarı isteğinin olması da önemli bir özellik. Sonucu ne olursa olsun kaygısından çok başarma isteği olan insanların start upta çalışabileceği vurgulanıyor.
  • Start uplar için olması gereken bir diğer özellik ise güven duygusu. Hem kendine güvenme hem de takım arkadaşlarına güvenme oldukça önemli.
  • Öğrenmeye açık olmak ve sürekli bir bilgi öğrenmek için çaba sarf etmek bu grupların olmazsa olmazları arasında.
  • Kazanç söz konusu olduğunda ise bir start upın günü düşünmemesi gerekiyor. Gelecek için yatırım yapma ve gelecekte olacak olan kazanç düşünülerek hareket etmek gerekiyor.
  • Start up olmak için mutlu olacak olan bireyler seçiliyor. İş sıkıntıya düşse de verim alınamasa da o işten mutluluk duyacak ve işini severek yapacak insanlar daha çekici oluyor.
  • En önemli özelliklerden biri ise SEO becerilerine sahip olan pazarlamacıların yer alması. Web sitesi olan start upların işverenlerin daha fazla dikkatini çekmesi üzerine bir start upçıda SEO çalışmalarını bilme son derece önemli.

 

Eğer bir start upsanız ve web sitenizin ajansı SEO özellikleri olduğu söylese bile yine de SEO çalışmasını kendinizin yapması gerekiyor. Arama motoru dostu olmanızı sağlayan SEO çalışması size kazanç sağlamanız için en önemli anahtar niteliğinde oluyor.

İster küçük işletme olsun ister büyük işletme olsun mobil SEO içinde e çalışmaların yapılması satışlarınızı yükseltmeniz açısından oldukça önemli.

Web sitenizin esnek, dinamik ve de ayrıştırılmış bir tasarıma sahip olması gerekir. Kullanıcıların hareketlerini sınırlamayan esnek tasarım ile kullanıcılar hem tablette hem akıllı telefonlarında web sitenizi rahat bir şekilde kullanabilir. WordPress kullanımı SEO için sizlere avantaj sunarken, arama motoru optimizasyonu açısından da birçok yarar sağlar.

Eğer bir Start upsanız ve girişimcilik yaptığınız ürün ya da hizmet tanınmıyorsa SEO çalışmasının isminizin ya da şirketinizin tanınması açısından önemi oldukça büyüktür. Bilinen firmaların ve ürünlerin bile satışı yapılırken rekabet yaşanması, start uplar için satış ve tanıtım sırasında daha büyük bir sorumluluğu beraberinde getiriyor. Bu nedenle SEO çalışması Start uplar için son derece önemli. Arama motoru dostu olmanız ve girişimciliğinizi daha iyi kullanabilmeniz için SEO çalışması yapılmış bir web sitesi size daha iyi dönüşlerin gelmesini sağlıyor. Rekabet alanında ön sıralarda yer almanız ve adınızı hedef kitleye daha çabuk tanıtmanız için izlemeniz gereken ilk adım Seo çalışması.

Tanıtmak istediğiniz hizmet ya da ürün her ne olursa olsun sitenin SEO çalışmalarına uygun olması kadar yazı içeriklerin de seo çalışmalarına uygun olması önemli. Çünkü müşterilerin anahtar eklimeler ile ürün ya da hizmetleri aratması durumunda sizin ön plana çıkabilmeniz için istene kelimelerin sitenizin içerisinde olması gerekiyor.

Tanıtmak istediğiniz ürünlerinizin görsellerinin de iyi bir niteliğe sahip olması gerekiyor. SEO için optimize edilen görseller insanların sizlere yönelmesini sağlıyor. SEOya uygu olan içerikler arasında yer alan ses, grafik, sunum gibi alternatifleriniz de tanınmanız ve daha geniş kitlelere ulaşmanız açısından oldukça önemli.

Start uplar her ne kadar bütçe kısıtlaması olmadan ideallerin gerçekleştirilmesi için yollar izlemeye çalışsa da henüz büyük ölçekli gruplar olmadıklarından dolayı SEO için bir bütçe ayıramayabilirler. Ancak unutulmamalıdır ki SEO ya ayırılacak olan bütçe sizin girişimcilik yolundaki tüm giderlerinizi karşılayabilir. Çünkü seo çalışmaları daha fazla müşteriyle buluşma şansınızı arttırarak sizi arama motorlarında en üst sıraya taşıyacaktır. Bu da daha fazla kitlelere yayılmanızı ve tüm masraflarınızı karşılayarak kar elde etmenizi sağlar.

Start up olarak çalışıyorsanız sadece kullanıcılara ya da arama motorlarına yönlenmemeniz gerekir. Bu iki duruma da birden önem veriyor ve özür girişimci ruhunuzu işleve geçirmek istiyorsanız SEO çalışması yapmanız bir hayli önemli.

Diğer tüm rakiplerinizi geride bırakmak istiyor ve star up olarak kurumsallaşmış ve büyük ölçekli olan firmalara karşı bir adım daha öne geçmek istiyorsanız ilk hedefiniz arama motorları ile barışmak olacaktır. Bu durum da ancak SEO ile mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.