Turkcell’den Tarihinin En Yüksek Çeyrek Geliri

Sosyal Radar 26 Ekim 2013

sureyya-ciliv

9 ayda 1 milyar TL yatırım yaptı, abonesi 35 milyon oldu:

Turkcell’den tarihinin en yüksek çeyrek geliri

  • Turkcell Grubu, yaklaşık 3 milyar TL gelir ile tarihinin en yüksek ‘çeyrek’ gelirine ulaştı.
  • Turkcell, bu çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8, yılın ilk 9 ayında ise geçen yılın ilk 9 ayına oranla yüzde 11 gelir büyümesi elde etti.
  • Büyümede, yüzde 39 oranında artan mobil internet gelirleri ve yüzde 36 oranında büyüyen grup şirketlerinin katkısı etkili oldu.
  • Turkcell Türkiye, üçüncü çeyrekte 322 bin yeni abone kazanarak, toplamda 35 milyon aboneye ulaştı.
  • Turkcell yılın ilk 9 ayında toplam 1 milyar TL yatırım yaptı.
  • Turkcell Grup net kârlılığını da bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 22 artırdı ve 699 milyon TL net kâra ulaştı.
  • Turkcell şebekesine son çeyrekte 882 bin yeni akıllı telefon kullanıcısı eklendi. Toplam akıllı telefon sayısı 8,4 milyon oldu.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 2013 üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup, üçüncü çeyrekte gelirini bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre %8yılın ilk 9 ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre%11 artırdı. Turkcell ayrıca tüm zamanların rekor “çeyrek” gelirine ulaşarak 2 milyar 981 milyon TL gelir elde etti. Bu büyümede; %39oranında artan mobil internet gelirleri ve %36 oranında büyüyen grup şirketlerinin katkısı etkili oldu. Grup AVFÖK, bir önceki yıla göre %11 artışla 1,016 milyar TL, net kâr ise %22’lik artışla 699 milyon TL oldu. Turkcell, üçüncü çeyrekte artan yatırımlarla birlikte ilk dokuz ayda 1,004 milyar TL yatırım miktarına ulaştı. Şirketlerin operasyonel verimliliği ve pazardaki başarı göstergelerindenVFÖK (Vergi-Faiz Öncesi Kâr) ise bir önceki yıla göre %10 artışla 631 milyon TL oldu.

3 ayda 322 bin yeni abone kazandı

Turkcell Türkiye, inovatif servisleri, mobil internetteki hız ve kalitesi ve en iyi müşteri deneyimi hedefiyle 2013 yılının 3. çeyreğinde 322 bin yeni abone kazandı. Bu rakamla birlikte abone sayısı Türkiye’de 35 milyona ulaştı. Turkcell Grup’un 9 ülkedeki toplam abone sayısı ise 71 milyon oldu.

Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU)%3,2 artarak 22,7 TL olurken, Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım (MoU) ise %5,6büyüyerek aylık 271,6 dakikaya ulaştı.

Akıllı telefon kullanıcısını 1 yılda 3 milyon artırdı

Turkcell’in mobil internet gelirleri yıllık bazda %39 oranında artarak üçüncü çeyrekte 385 milyon TL oldu. Mobil internet gelirlerinin artmasında; üçüncü çeyrekte  %26’ya ulaşan akıllı telefon penetrasyonu etkili oldu. Geçen yılın aynı döneminde 5,5milyon olan akıllı telefon kullanıcısı, 3. çeyrekte 882 bin abonenin daha akıllı telefon kullanmaya başlamasıyla 8,4 milyona ulaştı. Böylece son 1 yıldaki artış 3 milyona yaklaştı. Turkcell, satışa yeni sunduğu Türkiye’nin ilk yerli tasarım akıllı telefonu ‘Turkcell T40’ile bu rakamı daha da artırmayı hedefliyor.

Turkcell Superonline ve Ukrayna life:) büyümeye devam ediyor

Turkcell’in rekor gelirinde yurtiçindeki ve yurtdışındaki grup şirketlerinin başarılı performansları da etkili oldu. Gelirleri yıllık bazda %27 büyüyerek 237 milyon TL’ye ulaşan Turkcell Superonline, fiber interneti 521 bin haneye taşıma başarısını gösterdi. Şirketin3. çeyrek AVFÖK marjı ise %25,3 oldu.

Ukrayna operasyonu ise başarılı bölgesel büyüme stratejisi ile gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre ABD Doları bazında %12 artırarak 124 milyon dolara taşırken AVFÖK’ünü %20,5 yükseltme başarısı gösteren şirket, %30,8 AVFÖK marjıkaydetti. Şirketin aktif abone sayısı ise bir yılda 1,2 milyon artarak 9,4 milyon oldu.

Ciliv: “Teknoloji ve inovasyondaki üstünlüğümüzle kârlı büyümeyi sürdürdük”

Turkcell’in ikinci çeyrek sonuçlarını yorumlayan Genel Müdür Süreyya Ciliv; “İnovasyon ve operasyonel mükemmeliyet odağımız ve iştiraklerimizin artan katkısı sonucunda bir kez daha güçlü sonuçlar elde ettik. Bu güçlü büyümeyi sürdürülebilir kılmak için, güçlü altyapımıza ilk 9 ayda 1 milyar TL yatırıma yaptık, teknoloji ve inovasyon ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran çözümler sunduk. “İşte Teknoloji Hamlesi” ile kurumsal müşterilerimizi, rekabet güçlerini ve verimliliklerini artıran çözümlerle buluşturduk. Ayrıca, mobil genişbantı yayma vizyonumuz ile üstün özelliklere sahip ilk yerli tasarım akıllı telefonumuz “Turkcell T40”ı ortalama akıllı telefon fiyatının yarı fiyatına satışa sunduk. Önümüzdeki dönemde de Turkcell’i rekabette öne çıkaracak ürün ve servisler geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.