20 Kilometre Yüksekliğinde Uzay Asansörü Patenti Alındı

Sosyal Radar 20 Ağustos 2015

Yeryüzünden tam 20 kilometre yüksekliğe sahip uzay asansörü Kanada merkezli Thoth Technology firması tarafından patentlendi.

NASA tarafından astronotlar ve uyduları yollamak için her yıl milyarlarca dolar harcama yapılıyor. Kanadalı Thoth Technology firması hem maliyeti düşürmek hem de uzaya daha kolay bir biçimde ulaşılmasını sağlayan 20 kilometre yüksekliğe erişebilen uzay asansörünün patentini aldı.

Yaklaşık olarak %30 daha ucuza mal olacak uzay asansörü projesi,kullanılabilirlik, yakıt ve donanım bakımından yüksek sağlayacak. Thoth Technology firmasının CEO’su  Caroline Roberts, 20 kilometre yükseklikten havalanacak uzay araçlarının uçuşlarını tamamlamasının ardından asansörün tepesindeki piste dönüş yaparak yakıt ikmali gerçekleştirilebileceğini açıkladı.

Ayrıca Roberts, uzay araçlarını okyanustaki bir platform yerine 20 kilometre yükseklikteki bir alanda bekletilmesinin daha mantıklı olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum “20 Kilometre Yüksekliğinde Uzay Asansörü Patenti Alındı”

  1. firma ekle

    Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, çocukken televizyonda izlediğimiz o ” olanaksız ” gelen fantazi olayların neredeyse tamamı oldu 🙂

    Cevapla

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.