web sitesi kurmak

Web Sitesi Kurmanın Adımları Nelerdir ?

Sosyal Radar 07 Mart 2017

1-) Hosting Alımı

Siteyi kurmak için alınması gereken şeylerden biri de hostingdir. Hostingi sitenin deposu olarak düşünebiliriz, sitede yayınlayacağınız bilgiler, sitenin dosyaları gibi bütün dosya ve belgeler hostingde saklanır ve sitenizin ziyaretçilerine hostingdeki bilgilerden yayın yapılır. Web site kurmak için öncelikle hosting satın alınması gerekmektedir. Hostinglerin bazılarını ziyaretçi ve hafızalarında değişkenlik gösterdiğinden fiyatlandırma bu kriterlere göre yapılır.

2-) Domain Alımı

Domain de sitemizi kurmak için almamız gerekenlerin arasında. Domain dediğimiz şey hostingimizin içerisindeki dosyaları ziyaretçilerin erişmesini sağlayan yapıdır. Örneğin www.example.com bir domaindir. Domaininizi alırken dikkat etmeniz gereken eğer hosting şirketinizden farklı bir şirketten alıyorsanız hosting şirketiizin nameserver’larına bakıp domaininizin dns’lerini bu nameserver’larla değiştirmelisiniz, aksi takdirde domain ve hostinginiz bağlanmaz ve siteniz çalışmaz.

3-) Domain ve Hosting’i Bağlama

Domain Alımı başlığımızda belirttiğimiz gibi eğer farklı şirketlerden alırsanız nameserver ayarlarınızı bağdaştırmanız gerekmekte ama eğer aynı şirketten satın aldıysanız muhtemelen satın alırken siz fark etmeden domain ve hostingi bağdaştırmışsınızdır.

4-) Siteyi Kurma

Sitenizin hosting panelinden ftp hesabı oluşturun eğer oluşmuşsa bu adım gerekmemekte. Sitenizi yayınlamak için ftp hesap bilgilerinizi kullanarak bir ftp programını bilgisayarınıza indirip ftp hesabınıza giriş yapmalısınız. Ftp hesabınıza giriş yaptıktan sonra sitenizin dosyaları ftp hesabınızdaki htdocs klasörüne (hosting şirketinize göre değişkenlik gösterebilir) atınız. Sitenizin ftp hesabına attığınız scripte göre sitenizin scriptini kurmanız gerekebilir. Sitenizi kurmak için sitenizi tarayıcıda açıp gerekli adımları yaptıktan sonra sitenizi yayınlayabilirsiniz.

Site kurmak aslında sandığınızdan daha basit bir işlemdir, bu adımları uygulayarak yaklaşık 1-2 saatte profesyonel bir şekilde sitenizi kurabilirsiniz. Eğer siteniz üzerinden para kazanmak isterseniz reklam şirketlerine başvurarak başvurunuz kabul edildiğinde sitenizin kodlarına reklam ekleyerek gösterim ya da tıklama başına para kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Radar teknoloji haberleri, girişim, online pazarlama,mobil ve e-ticaret içerikleri sunan teknoloji blogudur.